Buđenje iz zimskog sna

Velež je danas na stadionu “Rođeni” savladao Željezničar rezultatom 2-0 te osvojio tri vrlo bitna boda u borbi za izlazak na evropsku scenu. Predstava izabranika Feđe Dudića i nije bila na najboljem mogućem nivou, ali kako stara fudbalska poslovica kaže: “Igru briši-Bodove piši”.

Igrače oba kluba su danas u Vrapčićima dočekali zaista fenomenalni, kako vremenski, tako i uslovi za igru. Proljeće je, čini se, ranije nego uobičajeno stiglo u Mostar i igrači Feđe Dudića su se probudili iz “zimskog sna” koji je trajao 81 dan. Šef stručnog štaba Rođenih se odlučio na formaciju 3-5-2, sa isturenim Nerminom Haskićem te Dženanom Zajmovićem.

Crveni su fenomenalno otvorili utakmici i samo 4 minute igre su bile dovoljne Nerminu Haskiću da na svom službenom debiju za Velež postigne pogodak. 7 golova u pripremama moglo je nagovijestiti da je Velež u Haskiću pronašao ono što im je nedostajalo već duži period, ali je Nermin na današnjoj utakmici to i potvrdio. Također, zanimljivo je da su Rođeni oba gola danas postigli nakon prekida, što nije bio čest slučaj u jesenjem dijelu polusezone.

Nakon gola Nermina Haskića, možemo slobodno reći da se Velež pokušao povući i igrati odbrambeni fudbal, ali to nije kvalitetno odrađeno. Željo je u nastavku utakmice bio dosta konkretniji i Plavi su prijetili sa svih strana, ali je Slaviša Bogdanović nekako odbijao napade ekipe Edisa Mulalića.

Željezničar je bio dosta bolji protivnik u prvom poluvremenu, ali jednostavno nisu uspjeli iskoristiti stvorene prilike te je Velež na odmor otišao s minimalnim vodstvom.

Dudić je na poluvremenu shvatio da sistem 3-5-2 nije dobro prošao u prvom poluvremenu te se početkom drugog poluvremena odlučio napraviti izmjene te promijeniti formaciju. U igru su ušči Tarik Isić i Alen Dejanović, dok su u svlačionici ostali Adin Bajrić i Đani Salčin.

Početkom drugog poluvremena, svoju priredbu započeo je i sudija Dragan Petrović. Kartoni su doslovno “prštali” na sve strane, a, slučajno ili ne, kartone su uglavnom dobijali igrači Veleža koji su strahovali od suspenzije pred naredni meč. Prvi na tom spisku bio je Samir Radovac, koji je u 50. minuti dobio žuti karton te je tako uskraćen nastupa za meč s Borcem.

Drugo poluvrijeme je bilo dosta manje interesantno od prvog, jer je bilo zaista mnogo prekida. Velež je prvu pravu priliku u drugom poluvremenu imao preko Alena Dejanovića, ali mladi ofanzivac nije uspio iskoristiti priliku kako bi matirao Bendera.

U nastavku utakmice smo mogli vidjeti još prekršaja te žutih kartona. Naredni igrač na “meti” Dragana Petrovića bio je Dženan Zajmović koji je također dobio javnu opomenu i te će zbog iste propustiti meč protiv banjalučkog Borca.

Petrović nije štedio ni igrače Željezničara te je čak i isključio njihovog ofanzivca, mladog Sedada Subašića.

U posljednjoj trećini utakmice, arbitar Petrović je pokazao još dva žuta katona igračima Veleža, i sasvim slučajno, baš onima koji su strahovali od suspenzije za naredni meč, odnosno Dini Hasanoviću i Harisu Ovčini.

Pred sami kraj meča, dosuđen je prekršaj za Velež, u blizini kaznenong prostora. Slaviša Radović je odlično centrirao te pronašao Nermina Haskića, koji je još jednom večeras matirao Josipa Bendera te potvrdio pobjedu Rođenih nad Željom, prvu na domaćem terenu još od davne 2014. godine.

Nakon same utakmice, Feđa Dudić je bio sasvim objektivan te je izjavio da je rezultat realan, ali je i podsjetio kako je Velež u dosta utakmica u jesenjem dijelu sezone trebao slaviti, ali pobjede jednostavno nisu upisane, tako da se to negdje moralo vratiti.

I evo, Premijer liga je konačno ponovno tu, Rođeni su slavili na otvaranju proljetnog dijela te nagovijestili vrlo zanimljivo proljeće te otvorenu borbu za mjesta u Evropi.